Нодулярний дерматит великої рогатої худоби: діагностика, лікування

Нодулярний дерматит великої рогатої худоби: діагностика, лікування

Нодулярний дерматит ВРХ (великої рогатої худоби) — контагіозне інфекційне захворювання, що спричиняється ДНК-вмісними вірусами. Віруси групи Neethling — основні збудники нодулярного дерматиту великої рогатої худоби, які за своєю морфологією ідентичні вірусу віспи кіз. Інші назви хвороби: вузликова екзантема, шкірна горбкуватість, заразний вузликовий дерматит. Найчастіше спостерігається нодулярний дерматит у корів, кіз, овець, зебу. Супроводжується лихоманкою, ураженням шкіри (зокрема, появою шкірних вузлів), слизових оболонок і лімфатичної системи.

Смертність від хвороби становить приблизно 10%, але фінансові втрати серйозні: знижується м’ясна та молочна продуктивність, якість і кількість шкіряної сировини, у биків тимчасово розвивається статева стерильність. До того ж молоді й високопородні тварини найбільш сприйнятливі до захворювання.

При нодулярному дерматиті ВРХ лікування немає. Якщо захворювання з’явилося вперше, вражається 5-50% стада. В окремих випадках ці показники можуть зрости до 75-100%. Проте, якщо заходи вжиті своєчасно (зокрема, профілактика, дезінфекція та дезінсекція приміщень, вакцинація), вдається врятувати до 99% тварин.

Причини

Збудник дерматиту у ВРХ — ДНК-вірус групи Neethling, роду Capripoxvirus сімейства Poxviridae. Має антигенну спорідненість з вірусом віспи овець і кіз. Хвороба передається зазвичай трансмісивно летючими комахами. Це пояснюється сезонним характером захворювання, а також тим, що найбільше тварин з дерматитом зустрічається в тій місцевості, де багато комарів і москітів. Також вірус здатні переносити птахи, зокрема чаплі.

Вузликовий висип виділяється з молоком, спермою, слиною та частинками шкіри ураженої тварини. Вірус у крові виявляється через 22 дні після прояву перших ознак.

Дерматит у корів: симптоми та перебіг хвороби

Тривалість інкубаційного періоду — 3-30 днів (у середньому приблизно тиждень). За гострого перебігу спостерігається підвищення температури до 40°С, виділення з носа, сльозотеча. Через два дні на шкірі утворюються щільні вузлики й починається поступовий некроз тканини. Некрозована ділянка відпадає через 7-20 діб після появи горбка. Також вузлики можуть з’являтися на вимені молочних корів, а молоко набувати рожевого відтінку та гелеподібної структури.

Симптоми нодулярного дерматиту

Симптоми нодулярного дерматиту

Якщо перебіг хвороби тяжкий, тварина страждає від тривалої лихоманки й сильного ураження органів шлунково-кишкового тракту та дихання. Некротичні горбки гниють і перетворюються на виразки. При ураженні очей може виникнути часткова або повна сліпота. При набряку дихальних шляхів дерматит у корів призводить до задухи.

симптоми нодулярного дерматиту у коров

симптоми нодулярного дерматиту у коров

Атипова форма шкірної горбкуватості найчастіше спостерігається у новонароджених тварин і супроводжується підвищенням температури та діареєю (ознаки ураження шкіри відсутні).

Діагностика

Зараження підтверджують клінічним оглядом і лабораторними дослідженнями. Для аналізу беруть уражені частинки шкіри, підшкірної клітковини та слизових оболонок. Також проводять дослідження слини, виділень з очей і носа.

симптоми нодулярного дерматиту у коров

симптоми нодулярного дерматиту у коров

Діагностика здійснюється за допомогою ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції). Це дає можливість виявити збудник і диференціювати його від споріднених вірусів віспи кіз та овець. Експрес-метод визначення шкірного дерматиту у корів — електронна мікроскопія. Для лабораторного дослідження також проводять виділення вірусу в культурі клітин. Для серологічного аналізу використовують ІФА та реакцію нейтралізації.

Також слід врахувати, що симптоми нодулярного дерматиту схожі з деякими іншими захворюваннями, зокрема з кропив’янкою, демодекозом тощо. Іноді цю хворобу плутають навіть зі звичайними укусами комах, тому при появі на шкірі тварин будь-яких вузликів проводити лабораторні дослідження потрібно обов’язково.

Набір діагностичний «Biocore® ВНД ВРХ» для виявлення ДНК вірусу нодулярного дерматиту ВРХ методом ПЛР у реальному часі

Набір діагностичний «Biocore® ВНД ВРХ» для виявлення ДНК вірусу нодулярного дерматиту ВРХ методом ПЛР у реальному часі

Діагноз «вузликовий висип» ставиться, якщо отримані такі результати:

  • є клінічні ознаки хвороби;
  • під час проведення лабораторних аналізів (електронна мікроскопія та/або ПЛР та/або серологічні дослідження) виявлено збудник нодулярного дерматиту у ВРХ.

Підтвердження діагнозу здійснюється в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи.

Нодулярний дерматит у корів: лікування та профілактика

Специфічної методики лікування горбкуватості не існує. Застосовується симптоматичне лікування, серологічний моніторинг захворювання та профілактика:

  • тваринам створюють необхідні умови утримання й годування;
  • виведення ВРХ на пасовище тільки після обробки засобами захисту від укусів комах;
  • після випасу обов’язковий клінічний огляд тварин;
  • проводиться профілактична дезінсекція приміщень, у яких утримуються корови;
  • оскільки методика лікування нодулярного дерматиту не розроблена, виконується імунізація (введення вакцини підшкірно, тривалість імунітету — 12 місяців);
  • завезення тварин можна здійснювати лише з дозволу Держпродспоживслужби України.

Після виникнення горбкуватості у корів усіх хворих тварин і тих, у яких є підозра на дерматит, ізолюють. Проводиться ретельна дезінсекція та дезінфекція приміщень.