Дельта-штам SARS-CoV-2 (також званий B.1.617.2) – це новий штам коронавірусу, який зараз поширюється набагато легше й швидше, ніж його попередник штам Альфа, що призводить до більшої кількості інфікованих по всьому світу. Спочатку штам Дельта було виявлено в Індії у грудні 2020 року. Нині цей варіант коронавірусної інфекції переважає як у світі, так і в нашій країні.
Відмінність Дельта-штаму коронавірусу від початкового варіанта
Відмінною рисою варіанта Дельта є низка мутацій, що сталися в гені S-білка. Внаслідок чого вірус отримав здатність поширюватися набагато швидше й практично не піддається впливу антитіл, що сформувалися в організмі тих, хто вже перехворів на СOVID-19.
Дослідження показали, що Дельта-штам передається у 2-2,5 рази швидше. Інфікований здатний заразити 5-7 осіб до того моменту, як зрозуміє, що сам захворів. Раніше індекс репродукції був набагато нижчим і становив 1-2 особи.
Також вчені відмічають тенденцію зростання зараження серед молодих людей. Якщо раніше групу ризику становили люди похилого віку, то зараз вік більшості хворих не перевищує 30 років.
Штам Дельта поширюється швидше, ніж перший варіант коронавірусної інфекції. Тільки в Україні на сьогодні реєструють понад 20 000 випадків захворювань на СOVID-19 в день. За даними МОЗ, 99% з них – випадки зараження Дельта-штамом SARS-CoV-2. Джерелом інфікування найчастіше являється коло друзів чи сім’я: люди, з якими ми проводимо найбільше часу.
Симптоматика штаму Дельта
Симптоми захворювання найчастіше залишаються такими ж, як і в класичному варіанті, а також додаються ознаки, характерні для ГРВІ та розладів шлунково-кишкового тракту.
Серед поширених симптомів COVID-19 виділяють:
- Гарячка
- Кашель
- Нежить
- Біль в горлі
- Головний біль
- Біль в м’язах / ломота в тілі
- Зміни або втрата смакових відчуттів
- Втома та втрата апетиту
- Діарея
- Нудота
- Блювання
Але на підставі даних, про які повідомляють самі хворі, варіант Дельта відрізняється від штаму-попередника й найчастіше характеризуються такими проявами, як:
- Головний біль
- Біль в горлі
- Нежить
- Висока температура
Кашель та втрата нюху менше поширені у Дельта-штаму в порівнянні з початковим штамом коронавірусу. Також головний санітарний лікар України Ігор Кузін зазначив, що не у всіх 100% випадках спостерігається розлад кишківника.
Діагностика штаму Дельта
Усі варіанти захворювання на COVID-19 діагностуються на підставі історії хвороби пацієнта, а також під час фізичного огляду для перевірки симптомів. Оскільки вірус має схожі із сезонними захворюваннями ознаки, щоб точно підтвердити чи спростувати наявність хвороби, пацієнту призначають відповідне тестування.
Методи діагностики СOVID-19:
- ПЛР тести
- ІФА тести
- Експрес тести
ПЛР тести визначають наявність РНК-вірусу, що підтверджує його присутність в організмі людини. На сьогодні це найдостовірніший метод діагностики коронавірусної інфекції, що дозволяє ідентифікувати хворобу до моменту прояву симптомів. Більшість тестів ПЛР виявляють сам вірус без диференціації штаму. Також є тести, що дозволяють визначати штам. Однак для більш точного та детального підтвердження штамів рекомендується геномне секвенування, яким виявляють мутації, що відбулися у вірусі. Але цей тип дослідження доступний не в усіх лабораторіях.
ІФА тести використовують для виявлення IgG та IgM антитіл, які виробляє організм пацієнта, що вже перехворів. Даний метод допомагає визначити, чи була перенесена хвороба і чи є у людини імунітет до вірусу.
Експрес тести хоч і використовуються зараз, але вони не характеризуються такою надійністю як тести ПЛР. Найчастіше результати такого тестування слід підтверджувати іншими методами досліджень.
Особливості лікування при зараженні Дельта-штамом SARS-CoV-2
На жаль, ліків проти штаму Дельта, як і від самого COVID-19, не існує. Мета лікування, яке призначають лікарі, – полегшити симптоми у легких та помірних випадках.
Лікування однакове незалежно від інфекційного варіанту. Пацієнтам, у яких захворювання протікає легко або з середньою тяжкістю, зазвичай рекомендується залишатися вдома та самоізолюватись на 14 днів, щоб уникнути поширення вірусу.
Загальні рекомендації в таких випадках:
- Відпочинок
- Пити багато рідини
- Знеболювальні за потребою
- Засоби від кашлю та нежитю
- Вітаміни
Якщо стан погіршується та з’являються такі симптоми, слід негайно викликати швидку допомогу:
- Тяжке дихання
- Біль у грудній клітці
- Зниження сатурації
- Нестача повітря
- Підвищена температура
Зараз у світі існує близько 100 штамів COVID-19. Дельта-штам SARS-CoV-2 займає перше місце по небезпеці впливу на організм та швидкості поширення. Тому варто бути уважними до свого самопочуття та самопочуття своїх близьких, зберігати максимум спокою та дотримуватися рекомендацій лікарів.