Штам Омікрон: особливості, відмінності від попередніх варіантів

Штам Омікрон: особливості, відмінності від попередніх варіантів

SARS-CoV-2 штам Омікрон (B.1.1.529) було детектовано на початку листопада 2021 року. 26 листопада 2021 року цей штам коронавірусу було визначено ВООЗ як варіант, що викликає занепокоєння (ВВЗ). Штам Омікрон характеризується 30 змінами в спайковому протеїні-шипах на оболонці вірусу (що є подібною контурами на сонячну корону), за допомогою яких вірус проникає в клітини людини. Цей штам було вперше виявлено у зразках із Ботсвани та Південної Африки, потім у Бельгії, Гонконзі, Ізраїлі, Великій Британії, США та інших країнах. Є побоювання, що він може бути більш трансмісивним, значно знижувати ефективність вакцин і підвищувати ризик повторних інфікувань.

Особливості Омікрон-штаму та його відмінності від попередніх варіантів

Омікрон- штам викликає у експертів особливе занепокоєння, оскільки остання мутація вірусу зазнала значних змін порівняно з первісним варіантом, тому вона може виявитися більш стійкою до вакцин. Омікрон зробив великий еволюційний стрибок та пройшов близько 50 мутацій. Близько 30 із них торкнулися так званого спайк-протеїну. Це найбільш тривожна особливість нового варіанту, оскільки більшість вакцин діють саме на нейтралізацію цих шипів. У стандартних тестах штам Омікрон має т.зв. випадіння S-гену або невиявлення S-гену-мішені (чого в більшості випадків Дельта штам не має) і за допомогою цієї властивості цей варіант може швидко визначатися. Але не всі “випадіння S-гену” обов’язково є Омікрон-штамом. Потрібне повне геномне секвенування для точної діагностики.

Симптоми Омікрон-штаму

Припускають, що Омікрон-штам може викликати дещо інші симптоми порівняно з Дельтою. Наприклад, серед інфікованих у Південній Африці та Великобританії спостерігалися такі симптоми як головний та м’язовий біль, сильна втома та швидка стомлюваність протягом кількох днів, іноді легкий кашель, нічна пітливість. Не було виявлено втрати смаку та нюху. У той же час серед інфікованих молодих людей у ​​Південній Африці з більш серйозними симптомами більшість є не вакцинованими або ж вакцинованими тільки однією дозою вакцини. Але на даний момент ВООЗ стверджує, що немає достовірних доказів відмінностей у симптомах штамів Дельти та Омікрону. А значить, кашель, лихоманка, втрата смаку та запаху, як і раніше, залишаються головними симптомами для обох штамів.

Але поки що рано стверджувати щось із стовідсотковою впевненістю. Наразі  проводиться низка досліджень, присвячених новому варіанту.

Омікрон-штам та вакцинація

Поки що немає доказів того що існуючі зараз вакцини будуть менш ефективними проти штаму Омікрон. Наприклад, останнім часом у Великій Британії, де повний курс вакцинації пройшли щонайменше 42 млн людей, зростає кількість нових хворих, проте кількість госпіталізацій та смертей від коронавірусної інфекції є значно нижчою, ніж у попередні хвилі. Докладнішу інформацію фахівці очікують отримати у найближчі два-три тижні. У будь-якому випадку, оновлені версії вакцин вже розробляються і тестуються.

Діагностика штаму Омікрон

ПЛР тести показують, чи викликана інфекція варіантом Омікрон, Дельта або чимось іншим.

А ось для підтвердження інфікування дійсно штамом Омікрон є необхідним повний генетичний аналіз, який може тривати кілька тижнів. Але в цьому випадку фахівці можуть підтвердити, чи дійсно ви інфіковані штамом Омікрон або широкорозповсюдженим  штамом Дельта. Звичайно, цей процес надає інформацію тільки відносно аналізованих зразків, проте використовуючи ці результати, фахівці можуть оцінити яка частина нових випадків може бути новим варіантом (штамом). Лабораторії Великобританії та Південної Африки повністю укомплектовані обладнанням для проведення геномного секвенування, тому більшість нових штамів детектовано саме в цих країнах, але це не завжди означає, що нові штами походять з цих країн.

Швидкі тести (смужки) не можуть вказати, яким саме варіантом ви інфіковані, але вони вкажуть вам інфіковані ви чи ні взагалі (і Омікроном у тому числі).

Для точного визначення конкретно штаму Омікрон:

  • необхідно провести ПЛР тест. Зазвичай під час проведення ПЛР тесту в якості мішеней застосовують два чи три вірусних гени. До мішеней відносяться області вірусних генів N, E, S і RdRP;
  • якщо S ген присутній-у вас навряд чи штам Омікрон;
  • якщо ген S відсутній – у вас можливо штам Омікрон;
  • для підтвердження наявності штаму Омікрон необхідно зробити повний геномний аналіз (секвенування).

За даними МОЗ, в Україні станом на 29 листопада штам Омікрон не виявлено. Водночас, згідно з МОЗ, всі зразки, які не будуть визначені як Дельта-штам, підлягатимуть обов’язковому повногеномному секвенуванню.

Також у нашому МОЗ зазначають, що на даний момент, як і з раніше відомими мутаціями, ефективними профілактичними заходами проти вірусу залишаються використання захисних масок, відстеження контактів, дотримання дистанції та вакцинація.