Методи оцінки якості кормів для тварин

Методы оценки качества кормов для животных

Якість кормів — це сукупність їхніх різноманітних характеристик, що задовольняють потребу худоби в корисних речовинах, енергії та смакових властивостях.

Від якості харчування залежить продуктивність тваринництва. Вимоги підвищуються ще більше, якщо це велика тваринницька ферма чи промисловий комплекс з повною автоматизацією та механізацією управління робочими процесами.

Для комплексної оцінки якості кормів розглядають такі параметри:

  • Поживність. Зміст вуглеводів (зокрема, сирої клітковини), мінералів, сирого протеїну та білка, біоактивних речовин
  • Органолептичні параметри. До них відносяться такі показники, як смак, запах, колір, структура, присутність домішок, забрудненість
  • Енергетична цінність. Скільки мДж на 1 кг корму
  • Клас якості та поїдання (основний показник, який свідчить в основному про те, що корм є доброякісним)
Параметри оцінки якості кормів

Параметри оцінки якості кормів

У багатьох країнах ухвалюються закони, які дозволяють встановлювати єдині стандарти і здійснювати перевірку відповідності корму цим стандартам. Також розробляються різні класи кормів. Усе це стає можливим завдяки застосуванню методів аналізу якості харчування худоби.

Органолептичний метод

Аналізується запах, зовнішній вигляд, ботанічний склад, цілісність, фаза вегетації та збереження. Зіпсованим кормом вважається той, під час оцінки якого виявлені відхилення вищевказаних показників від раніше встановлених.

оцінки якості кормів

Переваги методики — легкість і доступність, негативний фактор — відносність результатів. Органолептичний аналіз може виконуватися в лабораторії або на виробництві (птахофабриці, фермі тощо).

Хімічний метод

Полягає у вивченні поживних властивостей: наявності та кількості мінералів, органіки, вітамінів. Також за допомогою хімічного аналізу якості кормів є можливість дізнатися рівень лужності та pH-кислотності, з’ясувати, чи є токсини й інші шкідливі речовини.

Найчастіше такий тип дослідження використовується для виявлення причин порушення обміну речовин у тварин.

Фізико-механічний метод

Допомагає з’ясувати рівень вологості, масову частку сухої речовини, рівень подрібненості й сипучості, присутність різних домішок (пісок, земля, вугілля), проаналізувати інші фізико-механічні показники.

Ветеринарно-біологічний

Один з методів оцінки якості кормів, який полягає у виконанні різних аналізів для виявлення патогенних грибів, інфекцій і паразитів, а також заборі харчової проби. Такий спосіб дає можливість дізнатися походження та причини хвороб у тварин.

Під час проведення комплексної оцінки корму важливо проаналізувати і його санітарну якість, яка багато в чому залежить від технології виробництва й умов зберігання. На підставі всіх вищезазначених методів можна зробити висновок, чи підходить худобі те чи те харчування.

Прилади для аналізу кормів

Аналізатори кормів дають змогу поліпшити поживні властивості корму (визначають зміст вітамінів, мінералів, білково-жировий склад, наявність і кількість кальцію, фосфору та інших корисних елементів) та коригувати раціон для кожної окремої групи тварин з урахуванням встановлених ГОСТів і нинішніх потреб худоби в мінералах, білках і жирах.

Один з приладів для аналізу якості кормів

Один з приладів для аналізу якості кормів

За допомогою приладів для оцінки кормів можна проаналізувати сіно, силос, сінаж, шрот без використання хімічних реагентів і руйнування зразка. Дослідження здійснюється за допомогою інфрачервоного випромінювання.

Як виконується аналіз: у спеціальну чашу кладуть зразок корму та встановлюють чашу в тримач. Потім здійснюється автоматичне порівняння отриманих даних із встановленими нормами (калібруваннями). Аналізатор простий в експлуатації, малошумний, компактний. Його можна встановити в лабораторії або на виробництві. Необхідне лише підключення до мережі та тверда стійка поверхня.

Є також хімічні аналізатори, однак вони потребують додавання в корм хімії, і сам аналіз триває довший проміжок часу.