Мутації локусу AZF

Мутації локусу AZF

Тяжкі форми чоловічого безпліддя є зумовленими генетичними факторами у 30-50% всіх випадків. Основними причинами захворювання є порушення структури та кількості сперматозоїдів, що впливають на їх рухливість та здатність до запліднення

Частою причиною безпліддя у чоловіків є мікроделеції довгого плеча хромосоми Y, що можуть бути виявлені тільки при проведенні молекулярно-генетичного дослідження (ДНК-діагностика). Термін «мікроделеція хромосоми Y» означає відсутність локусу AZF (фактора азооспермії, azoospermia factor) або його субрегіонів (AZFa, AZFb, AZFc), що зумовлює порушення сперматогенезу різного ступеня в залежності від розміру та локалізації делеції . Виявлення мікроделецій хромосоми Y дає можливість встановити генетичну причину порушень сперматогенезу та уникнути необгрунтованого лікування безпліддя у чоловіків.

Показаннями для проведення молекулярно-генетичного скринінгу AZFделецій є азооспермія (відсутність сперматозоїдів у спермі) та тяжка олігозооспермія (< 5 млн сперматозоїдів в 1 мл еякуляту).

Субрегіон AZFа містить три гени – USP9Y, DBY, UTY. Гени USP9Yта  DBY представлені в одиничній копії. Делеція гена UTY не позначається на чоловічій репродуктивній функції, в той час як відсутність одного з двох інших генів (USP9Y або DBY) призводить до тяжкого порушення сперматогенезу, особливо у разі мутації чи делеції обидвох генів. У чоловіків з делецією сублокусу AZFа при гістологічному дослідженні в сім’яних канальцях виявляють тільки клітини Сертолі (соматичні клітини в звивистих канальцях сім’яників), сперматозоїди в еякуляті відсутні.

У субрегіоні AZFb картовано два гени – E1F1AY та RBMY.  Делеції AZFb виявляють у чоловіків з азооспермією, що спричинена затримкою дозрівання сперматозоїдів в процесі сперматогенезу.

Субрегіон AZFс є найбільш вивченим з усіх локусів AZF хромосоми Y. У близько 12% чоловіків з азооспермією та у 6% – з тяжкою формою олігозооспермії виявляють делецію цього субрегіону. Для чоловіків з делецією AZFс характерний широкий спектр порушень репродуктивної функції – від олігозооспермії (патологія, при якій кількість сперматозоїдів менша за норму в 20 млн. сперматозоїдів) до азооспермії (повна відсутність сперматозоїдів).

Читайте також: Чоловіче безпліддя: причини, симптоми, лікування.

Частота виникнення делецій в локусі AZF

Частота виникнення делецій в локусі AZF

Сьогодні чоловіки зі зменшеним числом сперматозоїдів мають шанс батьківства завдяки таким технологіям як:

  • Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).
  • Внутрішньоцитоплазматична ін’єкція сперматозоїдів (Intra Cytoplasmic Sperm Injection, ICSI).
  • Отримання сперматозоїдів з придатка яєчка (Мiсrosurgical Epididymal Sperm Aspiration, MESA).
  • Отримання сперматозоїдів з тканини яєчка (Testicular Sperm Extraction, TESE) у випадку азооспермії.

Проте у безплідних чоловіків в сперматозоїдах частіше виявляються генетичні зміни чи пошкодження ДНК, що підвищує ризик передачі генетичної патології наступному поколінню. 

Доступні у даний час методи дають змогу встановити генетичну основу безпліддя та визначити ризик можливої передачі спадкової патології для конкретної подружньої пари. 

Генетична оцінка порушення репродуктивної функції включає

Генетична оцінка порушення репродуктивної функції включає

Для подружніх пар, в яких чоловіки страждають на тяжку форму олігозооспермії, єдиним ефективним методом для настання вагітності є ICSI, а для пацієнтів з азооспермією – ICSI у поєднанні з методиками ТЕSЕ/МЕSА з метою отримання сперматозоїдів. Делеції AZFа та AZFb субрегіонів асоційовані з неможливістю отримання зрілих сперматозоїдів в результаті мікрохірургічної біопсії яєчка або його придатку. Натомість у пацієнтів з делеціями AZFс приблизно у 71% випадках вдається отримати статеві клітини та провести ДРТ для настання вагітності. Завдяки застосуванню сучасних методів ДРТ чоловіки з делецією хромосоми Y можуть мати дітей. Однак слід відмітити наявність у таких пацієнтів ризику передачі даної делеції хромосоми Y синам зі 100% вірогідністю.

Таким чином, всім пацієнтам з азоо- або олігозооспермією тяжкого ступеня, а також чоловікам з подружніх пар, які планують проведення ЕКЗ або ІCSІ, є обов’язковим проведення цитогенетичного дослідження та ДНК-діагностики на наявність мікроделецій хромосоми Y