Перш ніж розповісти про ПЛР діагностику, пропонуємо спочатку розглянути, що таке ВІЛ, чим він небезпечний і які реакції провокує в організмі людини.
Що таке ВІЛ?
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) небезпечний тим, що вражає імунну систему людини та робить її вразливою перед іншими вірусами та інфекціями.
Простими словами схему захисної реакції організму можна описати так:
- Т-лімфоцити (CD4) реагують на подразник і розпізнають чужорідні антигени;
- відбувається передача інформації від Т-лімфоцитів до В-лімфоцитів;
- В-лімфоцити виробляють антитіла, які борються з інфекцією.
Вже на початку цього механізму ВІЛ руйнує весь захист, оскільки вражає першу ланку – Т-лімфоцити – і організм втрачає здатність розпізнавати небезпеку. Відповідно, В-лімфоцити не попереджені про загрозу і інфекція не отримує імунної відповіді, що призводить до захворювання.
СНІД (синдром набутого імунодефіциту) є останньою фазою розвитку ВІЛ-інфекції, що призводить до остаточного ослаблення організму та втрати можливості виробляти захисні клітини.
Тестування на ВІЛ
Наразі в Україні 257 000 людей мають ВІЛ (Джерело phc.org.ua). І 30 % з них не знають про свій діагноз. За даними Центру громадського здоров’я лише за лютий 2025 року було зареєстровано 646 нових випадків ВІЛ-інфікування. А Центр новин ООН повідомляє, що в середньому в Україні від СНІДу помирає 7 осіб на день.
Виходячи з усього вище викладеного, ми бачимо, що ВІЛ є небезпечним і досить поширеним захворюванням в Україні. Тому рекомендується проходити тестування на ВІЛ 1-2 рази на рік усім, хто веде статевий спосіб життя.
Існують три види тестування на ВІЛ:
- Експрес-тестування, яке можна проводити одразу на місці.
- Імуноферментний аналіз крові на антитіла, що є достатнім для виключення хвороби, якщо результат негативний.
- Аналіз на нуклеїнові кислоти (ПЛР-тест) – більш чутливий метод ніж ІФА.
Аналіз на ВІЛ методом ПЛР
Як і у випадку з тестуванням на ковід, для діагностування ВІЛ найефективнішим способом будуть ПЛР тести. Полімеразна ланцюгова реакція є високочутливим методом діагностики, оскільки дозволяє виявляти генетичний матеріал вірусу імунодефіциту людини на ранніх стадіях інфікування навіть без прояву зовнішніх симптомів. Цей метод дослідження характеризується високою чутливістю і специфічністю до виявлення НК вірусів.
Аналіз на ВІЛ методом ПЛР базується на дослідженні нуклеїнових кислот (РНК/ДНК). Спочатку зразок обробляють спеціальними реагентами, щоб виділити вірусну РНК. Потім за допомогою ПЛР вірусна РНК ампліфікується. Наступний етап – детекція (виявлення вірусу) за допомогою спеціального обладнання.
Важливо знати, що для кожного типу аналізу (експрес-тести, ІФА аналіз, ПЛР) існує так званий “період вікна”. Це проміжок часу, коли вірус вже є в організмі людини, але дослідження ще не можуть його виявити. Наприклад, для проведення експрес тестів потрібен термін 25-90 днів від ураження, а ПЛР тестування покаже наявність СНІД/ВІЛ вже за 10 днів після інфікування.
Наприклад, у дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів, материнські антитіла можуть залишатися в крові до 18 місяців. Серологічні тести (які проводять для пошуку антитіл) можуть давати хибнопозитивний результат. ПЛР тест здатен визначити наявність рнк ВІЛ в організмі ще до появи антитіл – через 10-14 днів після зараження.
Існує два основних типи ПЛР на ВІЛ:
- ПЛР ВІЛ якісний. Основна мета: визначити наявність або відсутність РНК ВІЛ у крові. Цей аналіз особливо корисний у період «серологічного вікна», коли антитіла до вірусу ще не виробилися, але генетичний матеріал вірусу вже присутній в організмі. Саме якісний ПЛР аналіз ВІЛ може виявити інфекцію вже за 10 днів після ймовірного зараження.
- ПЛР аналіз на ВІЛ кількісний. Основна мета: виміряти концентрацію РНК вірусу в крові (вірусне навантаження). Цей аналіз використовують для моніторингу прогресії захворювання, а також для оцінки ефективності антиретровірусної терапії. Кількісний аналіз на ВІЛ ПЛР допомагає лікарям коригувати лікування залежно від зміни рівня вірусного навантаження.
Для раннього виявлення ВІЛ рекомендується здати ПЛР РНК ВІЛ якісний аналіз, який дає змогу виявити вірус навіть за низького вірусного навантаження.
Підготовка до ПЛР при ВІЛ зазвичай не вимагає особливих заходів. Загальна рекомендація: здавати кров натщесерце.
ПЛР на ВІЛ: ціна і як зробити
Зробити безкоштовний тест на ВІЛ можна в спеціальних кабінетах довіри або благодійних організаціях. У приватних лабораторіях можна пройти ПЛР тест на ВІЛ, ціна на який залежить від багатьох чинників: розташування клініки, швидкість надання результатів тощо.
Пройти тести на ВІЛ в Україні можна зберігши конфіденційність і анонімність. Людина, яка хворіє на ВІЛ, сама вирішує проходити подальше лікування чи ні.
Набори діагностичні для виявлення ВІЛ
ПЛР діагностика ВІЛ – один із напрямів лабораторних розробок компанії Біокор Текнолоджі. У нашому асортиментному портфелі присутні два види діагностичних наборів для виявлення РНК вірусу імунодефіциту методом ПЛР-ОТ:
- Набір діагностичний «Biocore® HIV-1» для виявлення РНК ВІЛ-1 (HIV-1)
- Набір діагностичний «Biocore® HIV-2» для виявлення РНК ВІЛ-2 (HIV-2)
Набори розраховані на 100 реакцій та допомагаю визначити дві мішені: ВІЛ типу I/ ВІЛ типу II та ендогенну контрольну РНК.
Читайте також: ПЛР тести на Covid-19