Шкірні захворювання ВРХ: симптоми і діагностика

Кожные заболевания КРС: симптомы и диагностика

Шкірні захворювання ВРХ бувають різної етіології-паразитарної, інфекційної, травматичної. Ці захворювання ВРХ негативно впливають на здоров’я всього організму, оскільки вони часто свідчать про наявність проблем у внутрішніх органах. Крім цього, захворювання шкіри ВРХ часто переходять на прилеглі тканини та органи, впливають на молочність та відгодівлю тварини. Основними причинами виникнення шкірних захворювань ВРХ є недотримання санітарних норм утримання худоби, незбалансоване харчування, нестача вітамінів, ослаблений імунітет, відсутність регулярного огляду ветеринаром.

Основні захворювання шкіри ВРХ:

Екземи

Розвиток екземи переважно пов’язане з грибковими чи бактеріальними інфекціями; присутністю кровососів, глистів; поганими санітарними умовами; обмороженням чи травмуванням шкіри; незбалансованим харчуванням; захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту; алергічною реакцією внаслідок прийому антибіотиків.

Рідше причиною виникнення екземи є вроджена сенсибілізація – підвищена чутливість шкіри. Екзема характеризується запальними процесами в епідермісі і може призводити до таких серйозних наслідків як порушення розвитку молодняка, зниження надоїв та виникнення агресивності у дорослих тварин та ін.

Симптоми екземи залежать від стадії перебігу захворювання. Виділяють п’ять основних стадій: еритематозну, папульозну, везикулярну, струп’єподібну, лускату.

Лікування екземи залежить від стадії перебігу захворювання і включає заходи від обробки антисептичними засобами до антибіотикотерапії. В особливо тяжких випадках застосовується аутогемотерапія – вливання корові під шкіру її власної венозної крові.

Лишай

Головною причиною появи лишаю є зараження хвороботворними патогенними грибками, які можуть існувати на заражених ділянках шкіри 5-8 років. Небезпека лишаю в тому що таке захворювання з легкістю може переходити на інших тварин, молодих телят і навіть на людину.

Симптоми лишаю залежать від конкретної стадії перебігу хвороби. Виділяють стерту (легку форму), поверхневу, глибоку, пухирчасту стадії захворювання.

Лікування лишаю завжди спрямоване на усунення збудника хвороби: карантин; введення протигрибкового препарату чи вакцини; використання протигрибкових мазей та кератолітичних бальзамів; вітамінізація харчування тварини; ретельна дезінфекція.

Короста (демодекоз)

Викликається підшкірними кліщами. При захворюванні однієї корови коростою захворювання швидко передається всьому стаду, тому хвору тварину необхідно обов’язково помістити на карантин.

Основні симптоми корости: поява мокнучих утворень (діаметром до 10 мм) в ділянці вимені, голови та шиї тварини, а також на кінцівках; сильний свербіж і лущення шкіри. При прогресуванні хвороби – поява щільних кірок.

Лікування корости спрямоване на знищення коростяних кліщів: карантин; інсектицидні мазі, спреї та бальзами; вітамінізація годівлі.

Стрептодермія

Стрептодермія викликається стрептококами. Характеризується зміною кольору шкіри (появою рожевих плям, які можуть лущитися). Небезпека захворювання полягає в ризику передачі від хворої корови здоровій тварині та людині.

Симптоми стрептодермії: поява рожевих плям, що лущаться на шкірі, вимені; свербіж та печіння шкіри; утворення сухих шкірочок на місці розчесаних ранок; сильна спрага.

Лікування стрептодермії ґрунтується на застосуванні антисептичних та антибактеріальних препаратів.

Гіподерматоз

Небезпечне хронічне захворювання, яке викликається оводами та їх личинками, що живуть під шкірою. Ця хвороба вражає як шкірні покриви, так і майже всі внутрішні органи.

Симптоми гіподерматозу: поява дрібних ранок, у тому числі виділяється серозний ексудат; хворобливі відчуття тварини, свербіж та печіння; набрякання шкіри, наявність запальних процесів. При пальпації можливе виділення гною; поява щільних горбків (через 2–3 тижні після зараження) в ділянці хребта, спини, попереку, грудей та нижньої частини живота.

Лікування гіподерматозу починається після того, як було встановлено точний діагноз (за наявності горбків в області хребта та спини). Включає карантин; у літню пору «ранню хіміотерапію» (застосування інсектицидів для знищення личинок оводів першої стадії); в осінній період “пізню хіміотерапію” (повторне застосування препаратів у тих же дозах плюс деякі додаткові заходи).

Воші (педикульоз)

Воші (педикульоз) настає внаслідок ураження вошами. Хвору корову не обов’язково поміщати на карантин, проте лікування слід провести кожній тварині, яка контактувала з хворою.

Симптоми педикульозу: свербіж і тремтіння по тілу у корови; зниження еластичності шкіри; ламкість вовни, поява тьмяних і скуйовджених волосків; постійне прагнення почухатися; відставання молодняку ​​у зростанні; у деяких випадках – анемія.

Лікування педикульозу має комплексний характер. Більше того, якщо воші вразили одну особину, то зазвичай лікують всу стадо. Лікування включає ін’єкції спеціальними розчинами; зовнішню обробку засобами проти ектопаразитів; обробку 0,5%-ним розчином хлорофосу; втирання в уражені ділянки деревної золи; обробку корівника антипаразитарними засобами.

Нодулярний дерматит

Супроводжується лихоманкою, набряком шкіри та появою характерних горбків на ній, а також ураженням внутрішніх органів (при тяжкій формі хвороби).

Симптоми нодулярного дерматиту: невеликі вузлики на шкірі, загальне запалення шкіри, набряклість; сильна лихоманка; утворення щільних горбків (іноді зливаються в одну велику грудку) в області паху, вимені, голови; сльозотеча та сірі виділення з носа (іноді гнійні); рясне слиновиділення (при тяжкій формі), сильне набухання лімфовузлів, іноді асфіксія; поява ерозій на внутрішніх органах та рогівці ока (іноді внаслідок цього настає сліпота).

Лікування нодулярного дерматиту в прогресуючій та тяжкій стадії, на жаль, не є можливим: хвору тварину та тих, що контактували з нею, вбивають та проводять ретельні дезінфекційні та дезінсекційні заходи. Тварин з групи ризику поміщають на карантин, де їм проводять вакцинацію та забезпечують посилено-вітамінізованим годуванням.

Компанія Біокор Текнолоджі пропонує набір діагностичний «Biocore® ВНД ВРХ» – мультиплексний діагностикум для виявлення ДНК вірусу нодулярного дерматиту ВРХ методом ПЛР в реальному часі.

Набір діагностичний «Biocore® ВНД ВРХ»

Набір діагностичний «Biocore® ВНД ВРХ»

Профилактика кожных заболеваний у КРС: контроль качества питания; соблюдение санитарно-гигиенических норм в коровнике; периодическая обработка коровника любыми антисептическими препаратами (хотя бы 1 раз в 2 месяца); соблюдение плана прививок (против оспы и нодулярного дерматита); тщательный осмотр каждой коровы, наблюдение за поведением и аппетитом животного; плановый осмотр ветеринаров.