Лабораторна діагностика вірусу грипу: тести на грип

 

Лабораторна діагностика вірусу грипу: тести на грип

Грип — це висококонтагіозна вірусна інфекція, яка негативно впливає на верхні дихальні шляхи, а також на бронхи і легені (рідше). Для призначення лікування та запобігання розвитку епідемій важливо якомога швидше встановити правильний діагноз. Відрізнити грип від інших інфекцій респіраторного типу, включно з COVID-19, можливо лише за допомогою лабораторних досліджень. У цій статті ми розглянемо методи визначення грипу з використанням різних типів тестів.

Грип: типи вірусів і показання до призначення аналізів

Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом і контактним шляхом через предмети та руки. Усього існує три типи вірусів грипу: A, B, C. Усередині вірусу грипу типу А виділяють кілька серотипів: H1N1, H1N2, H2N2, H3N2, H5N1, H6N1, H7N2, H7N3, H7N7, H7N9, H9N2, H10N7, H17N10, H18N11.  

Станом на 2016 рік відомо 18 підтипів гемаглютиніну (HA) і 11 підтипів нейромінідази (NA), усього можливо 198 варіантів вірусу.

Грип характеризується розвитком різних симптомів (деяких або всіх із перерахованих нижче):

 • Різке підвищення температури тіла
 • Біль у м’язах і суглобах
 • Головний біль
 • Кашель
 • Біль у горлі
 • Нежить або закладений ніс
 • Загальне нездужання, утома

Також у деяких людей може бути діарея та блювота, хоча такі ознаки частіше зустрічаються у дітей. Важливо зазначити, що не в усіх хворих підвищується температура.

вірус грипу

вірус грипу

Проблема діагностики грипу полягає в тому, що інші віруси теж можуть спричиняти схожі симптоми. Крім того, є ймовірність одночасного зараження іншими респіраторними захворюваннями і COVID-19. Як визначити грип у цьому випадку? Лабораторні дослідження, зокрема експрес-тести, дають можливість поставити точний діагноз і призначити правильне лікування.

Як визначити грип: лабораторна діагностика

Дані клінічних лабораторій дозволяють не тільки призначати своєчасне лікування, а й відстежувати збільшення або зменшення активності захворювання. Протестовані зразки підходять для моніторингу частки вірусів, що належать до кожного підтипу грипу. Така інформація дає можливість переглядати еволюційні зміни, що відбуваються у вірусах. А також перевіряти чутливість вірусів до противірусних препаратів, зокрема до інгібітора ендонуклеази PA балоксавіру та інгібіторів нейромінідази (озельтамівіру, занамівіру і перамівіру).

Сьогодні для виявлення вірусів грипу в респіраторних зразках використовуються різноманітні тести. Найбільшого поширення набули експрес-тести на грип.

Швидкий тест для діагностики грипу

Експрес-тест на грип — це імуноаналіз, який ідентифікує присутність антигенів вірусних нуклеопротеїнів грипу A та B у респіраторних зразках і показує результат якісно (позитивний або негативний). Результат можна зчитувати вже через 10-15 хвилин.

Тест-смужки для визначення грипу характеризуються обмеженою чутливістю (наприклад, порівняно з ПЛР або вірусним посівом), тому негативні результати слід інтерпретувати з обережністю. Експрес-тести, які визначають тип вірусу (А або В), не надають дані про підтип вірусу А чи інформацію про конкретний штам вірусу. Також такі тести не можуть розрізняти інфекцію, викликану вірусом сезонного грипу А, та інфекцію, причиною якої став новий вірус типу А (наприклад, у результаті зараження пташиним вірусом).

Переваги швидкого тесту на грип А і В:

 • Результат можна отримати менш ніж за 15 хвилин
 • Простий у застосуванні (може використовуватися навіть людиною без медичної освіти)
 • Корисний для виявлення інфекції в школах, будинках для людей похилого віку, на круїзних лайнерах, у літніх таборах

Недоліки:

 • Неоптимальна чутливість (часто зустрічаються хибнопозитивні й помилково негативні результати)
 • Чутливість експрес-тесту на вірус грипу В нижче, ніж на виявлення антигенів вірусу А

Таким чином, за наявності клінічних показань (навіть якщо результат дослідження негативний) може бути показано подальше тестування за допомогою ДНК-аналізу.

ДНК-аналіз: ПЛР-тест

Коли варто розглянути необхідність подальшого дослідження:

 • Результат швидкого тесту на вірус грипу негативний, водночас спостерігається висока активність хвороби серед населення
 • Результат позитивний, а поширеність захворювання низька
 • Пацієнт нещодавно контактував з домашніми птахами, свинями, кіньми або собаками
 • У разі якщо пацієнт з підозрою на грип госпіталізований

ДНК-аналіз виявляє генетичний матеріал вірусу. Він дає результат не так швидко, як експрес-тести (для отримання результату ПЛР-тесту потрібно в середньому півтори години), але є більш точним.

 як визначити грип

Для госпіталізованих хворих і повторної перевірки результатів експрес-тестів рекомендована лабораторна діагностика грипу за допомогою посіву або ЗТ-ПЛР. Полімеразна ланцюгова реакція зі зворотною транскрипцією — еталонний стандарт підтвердження інфекції вірусу грипу в респіраторних зразках. Для дослідження може бути використаний зішкріб з носогорла і ротоглотки, венозна кров.

Тести на грип від Біокор Текнолоджі

Висновок

Важливість ранньої точної діагностики обумовлена ​​як завданням обмежити поширення хвороби й запобігти епідемії, так і необхідністю надати пацієнту правильну схему лікування. Однак процедура встановлення діагнозу ускладнена тим, що симптоми грипу подібні до ознак інших респіраторних хвороб.

Розв’язання цієї проблеми полягає у використанні різних діагностичних методик. Одна з них — швидкий тест на визначення грипу, який базується на виявленні антигену, що стимулює імунну відповідь. Також значного поширення набув ДНК-аналіз, зокрема метод полімеразної ланцюгової реакції, який показує найбільш точний результат.

Використання швидких тестів на визначення вірусу грипу здатне підвищити рівень діагностики, допоможе фахівцеві своєчасно ухвалити рішення про необхідність призначення оптимального лікування й дозволить уникнути поширення захворювання.