В рамках програми медичних гарантій батькам новонароджених надається можливість провести неонатальний скринінг. Це комплексне обстеження, метою якого є виявлення спадкових та генетичних захворювань у малюка. Аналіз є безкоштовним та проводиться за письмової згоди батьків в проміжку 48-72 години після народження.
Неонатальний скринінг важливий тим, що дає змогу діагностувати наявність хвороби до появи видимих симптомів. Таким чином, є можливість підібрати правильне лікування завчасно й запобігти розвитку захворювання в складну фазу.
Мета неонатального скринінгу
Під час вагітності жінки проходять певні генетичні дослідження, мета яких – визначити ризики хромосомних патологій, тобто хвороб, що, на жаль, не є виліковними. Генетичний скринінг новонароджених має ж на меті якнайраніше виявити серйозні вроджені або спадкові захворювання чи метаболічні порушення, які можливо та потрібно лікувати.
Комплексне обстеження може запобігти розвитку важких ускладнень, включно з інвалідністю чи загрозою життю.
Що саме забезпечує скринінг:
- раннє виявлення серйозних патологій, які не мають клінічно виражених ознак зовні
- запобігання необоротним ураженням мозку чи внутрішніх органів, фізичному або психічному відставанню
- підбір ефективного лікування на ранніх етапах
Якщо підсумувати, то основна ціль обстеження – це покращити якість життя дитини та її родини.
Розширений неонатальний скринінг
До 2022 року в пакет обстеження входила перевірка на чотири спадкові хвороби: фенілкетонурія, гіпотиреоз, адреногенітальний синдром та муковісцидоз. Розширений неонатальний скринінг Україна запровадила з жовтня 2022 року. Згідно цієї програми кількість захворювань, які можна визначити, збільшено з 4 до 21.
У загальному вигляді РНС – це біохімічний аналіз крові. Але від звичайного біохімічного аналізу крові він відрізняється метою та методами проведення, набором показників і значенням результатів. Скринінг — це більше профілактика, щоб дізнатись про хворобу ще до того, як вона почне розвиватися. Біохімія — це вже діагностика, коли є підозри або симптоми захворювання.
Захворювання, що входять до розширеного неонатального скринінгу в Україні:
- Дефіцит середньоланцюгової ацил-КоА-дегідрогенази (MCAD)
- Дефіцит довголанцюгової гідроксіацил-КоА-дегідрогенази (LCHAD)
- Дефіцит дуже довголанцюгової ацил-КоА-дегідрогенази (VLCAD)
- Фенілкетонурія та інші гіперфенілаланінемії
- Тяжкий комбінований імунодефіцит (SCID)
- Спінальна м’язова атрофія (СМА)
- Дефіцит трифункціонального білка
- Глютарова ацидурія I типу
- Глютарова ацидурія II типу
- Адреногенітальний синдром
- Біотинідазна недостатність
- Первинний карнітиновий дефіцит
- Вроджений гіпотиреоз
- Ізовалеріанова ацидурія
- Метилмалонова ацидурія
- Галактоземія І типу
- Дефіцит HMG-ліази
- Тирозинемія I типу
- Пропіонова ацидурія
- Муковісцидоз
- Лейциноз
“Багато з цих хвороб лікуються або коригуються за умови раннього виявлення. Вчасна діагностика – це врятоване життя або збережене здоров’я”
Як проводиться процедура
Що таке неонатальний скринінг більшість батьків дізнається під час вагітності. Сама процедура є безпечною для дитини та майже безболісною. Матеріалом для аналізу є крапля крові, що береться з п’ятки новонародженого.
З детальною програмою можна ознайомитися в наказі МОЗ України від 01.10.2021 № 2142 “Про забезпечення розширеного неонатального скринінгу в Україні”.
Неонатальний скринінг в Україні та світі
З 2022 року в Україні було проведено понад 400 тисяч досліджень і у 646 немовлят було виявлено захворювання. 56 випадків – спінальна м’язова атрофія (СМА).
Більше про СМА можна дізнатися в нашій статті.
Географія проведення досліджень:
- Львівський регіональний центр неонатального скринінгу – понад 146 тис. досліджень;
- Київський регіональний центр неонатального скринінгу – понад 132 тис. досліджень;
- Криворізький регіональний центр неонатальний скринінг – понад 73 тис. ;
- Харківський регіональний центр неонатального скринінгу – понад 57 тис. досліджень.
Якщо говорити про європейські країни, то найбільший діапазон можливих захворювань допомагає визначити програма скринінгу в Італії: понад 45 захворювань. У США кожен штат має власну програму скринінгу, що базується на Рекомендованій Уніфікованій Панелі Скринінгу (RUSP).
Порівняльна таблиця програм неонатального скринінгу
Країна | Кількість захворювань у скринінгу | Особливості програми |
Україна | 21 | Расширено с 4 до 21 заболевания в 2022 году |
Італія | 49 | Найширше охоплення в Європі |
Нідерланди | 22 | Высокий уровень охвата и современные технологии |
Німеччина | 17 | Стандартизована національна програма |
Велика Британія | 11 | Обмежене охоплення, зосереджене на найпоширеніших хворобах |
США | 32–60 | Варіативність між штатами, використання передових технологій |
Участь в проєкті неонатального скринінгу
Компанія Біокор долучилася до проєкту 17 жовтня 2022 року як виробник наборів для молекулярно-генетичної діагностики спінальної м’язової атрофії у новонароджених: тест-набір «Biocore® СМА/ТКІД плюс» призначений для одночасного скринінгу спінальної м’язової атрофії і тяжкого комбінованого імунодефіциту (SCID) людини методом полімеразної ланцюгової реакцій в режимі реального часу (ПЛР-РЧ).
Набір розроблявся для застосування у лабораторіях неонатального скринінгу як унікальне вітчизняне рішення з урахуванням регіональних специфічності та потреб проєкту та типових генетичих мутації властивих популяції – дозволяє аналізувати генетичні елементи SMN1, TREC і KREC, які пов’язані з розвитком таких генетичних захворювань людини як спінальна м’язова атрофія та тяжкий комбінований імунодефіцит. Проведення аналізу ґрунтується на TaqMan-технології методу ПЛР-РЧ. Біологічним матеріалом для екстракції ДНК слугують DBS (dried blood spot) – сухі краплі крові, нанесені на DBS-карти, або зразки периферійної цільної крові людини.
Тест-системи створені на базі сертифікованого ISO 13485:2016 виробництва та валідовані у вітчизняних лабораторіях, зокрема ОХМАТДИТУ, як на етапі розробки так і у подальшому використанні у рамках державної програми адже виробник продовжує збирати зворотній зв’язок від усіх основних користувачів та швидко реагувати на технічні питання та коментарі відповідною клієнтською підтримкою – точність та простота використання тест системи отримала і продовжує отримувати схвальні відгуки користувачів та рекомендації партнерів.