Гепатит — це запалення печінки, найпоширенішою причиною якого є вірус гепатиту. Але інші інфекції, токсичні речовини (наприклад, алкоголь, певні ліки) і аутоімунні захворювання також можуть спричиняти виникнення захворювання. Гепатит може бути самовиліковуваним або прогресувати в фіброз (рубцювання), цироз або рак печінки.
Види гепатитів
Існує 5 основних вірусів гепатиту, які позначаються як типи A, B, C, D і E. Ці 5 типів є найбільш проблемними через ускладнення, які спричиняють для здоров’я, смертність, а також через потенціал до епідемічного поширення. Зокрема, типи B і C призводять до хронічних захворювань у сотень мільйонів людей і є найбільш поширеною причиною цирозу печінки та раку.
Гепатит A та E зазвичай виникають через вживання забруднених продуктів харчування або води. Гепатити B, C і D – в результаті контакту з інфікованими через біологічні рідини. Загальні шляхи передачі цих вірусів: кров, інші біологічні рідини, інвазивні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання, а для гепатиту B — ще й інфікування від матері до дитини при народженні; статевий контакт.
Інфекція може протікати безсимптомно або може включати симптоми, такі як жовтяниця (пожовтіння шкіри та очей), потемніння сечі, сильна втома, нудота, блювання та біль в животі.
- Гепатит A. Провокується вірусом гепатиту А ( HAV), що знаходиться в калових масах інфікованих осіб і найчастіше передається через продукти харчування та воду, що забруднені фекаліями хворих. Інфекція часто має легку форму перебігу, більшість людей повністю одужують та набувають імунітет до подальших інфекцій. Проте інфекції HAV можуть бути також серйозними та загрозливими для життя в умовах поганої санітарії.
- Гепатит B. Передається через контакт з інфікованою кров’ю, спермою та іншими біологічними рідинами. HBV може передаватися від матері до дитини. Передача також може відбутися через переливання зараженої крові та її продуктів, забруднені ін’єкції під час медичних процедур та через вживання ін’єкційних наркотиків. HBV також є ризиком для медичних працівників, які отримують випадкові поранення голкою під час догляду за пацієнтами з інфекцією HBV.
- Гепатит C. Переважний спосіб передачі – контакт з інфікованою кров’ю. Статевий шлях передачі також можливий, але зустрічається рідше.
- Гепатит D. Вірус гепатиту D (HDV) інфікує лише тих, хто вже інфікований гепатитом B. Подвійна інфекція HDV і HBV може призвести до більш серйозного захворювання. За даними Центру громадського здоров’я України близько 15 млн людей у світі мають хронічну ко-інфекцію ВГD/ВГB.
- Гепатит E. Найчастіше передається через споживання забрудненої води чи їжі. Також одним із способів передачі є вживання м’яса заражених тварин або м’ясопродуктів без достатньої термічної обробки. Вірус гепатиту Е (HEV) є поширеною причиною спалахів гепатиту в різних країнах: щорічно стається 20 млн випадків інфікування гепатитом E згідно даним ВООЗ.
Тест на гепатит
Існує кілька методів діагностики гепатитів:
- серологічні тести на гепатит (визначення антитіл), визначають ймовірність інфекції;
- молекулярні (ПЛР) тести, які дозволяють виявити вірусну РНК або ДНК, тобто точно визначають наявність вірусу в організмі людини.
Якщо говорити про точність, то ПЛР тести є найбільш точним інструментом оскільки виявляють безпосередньо генетичний матеріал вірусу.
Тест на гепатит A (HAV)
Основним методом діагностики гепатиту A є серологічний тест, основна мета якого – це визначити наявність антитіл до вірусу гепатиту A (IgM та IgG). ПЛР тест в даному випадку використовується рідше. З його допомогою можна виявити РНК вірусу в крові, що дозволяє підтвердити активну фазу інфекції.
До замовлень доступний тест на гепатит А – набір діагностичний Biocore® HAV
Тест на гепатит B (HBV)
Серологічне тестування допомагає визначити антиген гепатиту B (HBsAg), що свідчить про присутність інфекції в крові в даний момент. ПЛР тест же визначить кількість вірусної ДНК в крові та оцінить активність інфекції в організмі.
До замовлень доступний тест на гепатит В – набір діагностичний Biocore® HВV кількість
Тест на гепатит С (HCV)
Основним тестом для виявлення антитіл до HCV є серологічний тест. Позитивне тестування свідчить про наявність інфекції або про те, що людине перехворіла гепатитом.
ПЛР тест на гепатит C визначає наявність РНК вірусу та дозволяє підтвердити активну інфекцію.
До замовлень доступний тест на гепатит С – набір діагностичний Biocore® HCV кількість
Тест на гепатит D (HDV)
Як і в попередніх випадках, це може бути серологічний тест на гепатит. Він дозволяє виявити інфекцію гепатиту D тільки у пацієнтів, які вже інфіковані гепатитом B. ПЛР дозволяє виявити РНК вірусу та підтвердити активну інфекцію.
Тест на гепатит E (HEV)
Виявлення антитіл до HEV за допомогою серологічних тестів свідчить про перенесену інфекцію або поточне зараження. ПЛР тест, як і у прикладах вище, підтверджує точність інфікування та стадію перебігу.
До замовлень доступний тест на гепатит E – набір діагностичний «Biocore® HЕV»
Значення діагностики гепатитів
Станом на 2022 рік ВООЗ зібрала наступні дані:
- 254 млн людей живуть із хронічним гепатитом B і і 50 млн — із хронічним гепатитом C;
- щорічно реєструється 2,2 млн нових інфекцій (1,2 млн — B, майже 1 млн — C);
- у 2022 році від хронічних вірусних гепатитів померло ≈ 1,3 млн людей (близько 3 500 щоденно); 83 % смертей спричинене гепатитом B, 17 % — гепатитом C;
- до кінця 2022-го лише 13 % хворих на гепатит B та 36 % хворих на гепатит C були діагностовані (з них відповідно 3 % та 20 % отримували лікування).
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, кількість випадків захворювань на гепатити за період 2022-2024 в Україні значно зросла.
Порівняльна таблиця
кількість захворювань в 2022 | кількість захворювань в 2024 | |
гепатит A | 281 | 1 536 |
гепатиту B | 1 416 | 2 364 |
гепатиту C | 3 972 | 8 031 |
Діагностування гепатитів на ранніх стадіях є дуже важливим, оскільки може запобігти розвитку серйозних ускладнень. Раннє виявлення допомагає швидше почати лікування та зменшити ризик передачі інфекції іншим особам.